آیین‏نامه نظارت برساخت و ساز با توجه به اهداف شهر دوستدار کودک

514//99 1399/03/19 پیشنهاد 63 امتیاز کار گروه

میانگین امتیاز کاربران 0

افزودن به علاقه مندی 0

بازدیدکنندگان 4

دیدگاه ها 0

همرسانی 0

جزییات پیشنهاد

درخت دانش :

شرح وضعیّـت و مشکـــل فعلــــی :

نقش شهرداری‏ها در ایجاد شهر فراگیر که برای زندگی تمامی افراد جامعه مناسب باشد انکارناپذیر است. در این میان کودکان ضعیف‏ترین و بی‏دفاع‏ترین قشری هستند که در طول سالیان، نیازهای آنان در معماری و شهرسازی شهرها مورد غفلت واقع شده و حقِ آنان به شهر ادا نگشته و صدای‏شان در تصمیم‏گیری‏های کلان شهری شنیده نشده‏است. در سال‏های اخیر پویشی جهانی برای بهبود شرایط زیست، پرورش و رشد مناسب کودکان آغاز شده‏است. تلاش هم‏جانبه مجامع جهانی برای اجرای کنوانسیون حقوق کودک منجر به تشکیل شبکه جهانی شهرهای دوستدار کودک گردیده و کشور ایران نیز چندسالی است که در تکاپو برای پیوستن به این شبکه جهانی است. بی شک شهرداری به عنوان نهاد حاکمیتی شهر، وظیفه خطیری در این میان برعهده دارد و می‏تواند در بخش‏های مختلف در پیشبرد این موضوع اثرگذار باشد.

وضعیت پیشنهادی :

ازجمله موضوعات مرتبط با شهرداری که می‏تواند بخشی از حقوق جسمی و معنوی کودک را پوشش دهد، بحث نظارت بر محیط زندگی کودکان است. امروزه با توجه به اینکه بسیاری از کودکان در آپارتمانها ‏و ساختمانهای چندطبقه زندگی می‏کنند، موضوع نظارت بر الزاماتی در ساخت این مجتمع‏ها که با سلامت جسم و ایمنی کودکان در ارتباط هستند بسیار حائز اهمیت است.باتوجه به بند ۵-الف-۲-۵ برنامه عمل جامع حقوق کودک و نوجوان (سند ملی) در افق ۱۴۰۴، متعلق به مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، شهرداری به عنوان مسئول اصلی تأمین فضای مناسب و امن برای کودکان در مجتمع‏های مسکونی، در نظر گرفته شده ‏است. موضوع دیگر، در راستای تحقق عدالت اجتماعی و جنسیتی و آسایش خیال مادران دارای کودکان نوباوه برای حضور در فعالیت‏های مختلف در جامعه، با توجه به نظر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک و با عنایت به نامه ابلاغ شماره ۴۹۹۷ سازمان شهرداری­ها و دهیاری­های کشور مورخ ۰۹/۰۲/۹۴ موضوع ابلاغ دستورالعمل مربوط به جانمایی و طراحی اتاق مادر و کودک در فضاهای عمومی شهرها است که لزوم توجه به این امر در کلیه طراحی‏های فضاهای عمومی و اماکن پرتردد نظیر مراکز تجاری و فرهنگی احساس می‏شود. به همین منظور پیشنهاداتی در این دو موضوع بر اساس موارد فایل پیوست ارائه می‏گردد و پیشنهاد می‏شود رعایت این مقررات شرط اخذ پایان کار از شهرداری باشد.

معایب وضعیت پیشنهادی :

باتوجه به نو بودن موضوع برای سازندگان و مجریان ساختمانها میتواند پروسه جا افتادن ایین نامه و پذیرش این موضوع را با مشکل روبرو کند.

مستندات پیوستی :

ورود / ثبت نام
همرسانی

دیدگاه ها