راه اندازی سامانه دانلود و آپلود خودکار فایلهای وصولی پرداخت های الکترونیکی

862//00 1400/07/10 پیشنهاد

میانگین امتیاز کاربران 0

افزودن به علاقه مندی 0

بازدیدکنندگان 5

دیدگاه ها 0

همرسانی 0

جزییات پیشنهاد

درخت دانش :

شرح وضعیّـت و مشکـــل فعلــــی :

طی چندسال اخیر، پس از پرداخت الکترونیکی عوارض مختلف که به صورت قبض توسط شهرداری صادر می شده، اطلاعات پرداخت های الکترونیکی توسط بانکها (تعداد 18 بانک) در سایت بانک قرار گرفته و مسئول مربوطه در شهرداری موظف است بطور روزانه با مراجعه به سایت هرکدام از این بانک ها (ازطریق وارد کردن یوزر و پسورد مخصوص شهرداری) فایل های وصولی روزانه ثبت شده توسط بانک ها را بصورت جداگانه دانلود نماید و هرکدام از این فایلها که مربوط به پرداخت های یک روز مشخص می باشد را به صورت جداگانه و تک به تک در سامانه تجمیع وصولی های شهرداری آپلود نماید. که این امر فارغ از خرابی های گاه و بی گاه سایت بانک ها و همچنین عدم ثبت صحیح برخی از پرداختها در فایلها و زمان بسیار زیادی که باید صرف دانلود این فایلها می گردید، ممکن است در هنگام آپلود فایلهای روزانه در سامانه تجمیع نیز با خطای انسانی مواجه شود و در نتیجه پرداخت های شهروندان در سامانه های عوارض خودرو و شهرسازی و ... ثبت نمی شود که مشکلاتی را برای شهروندان فراهم آورده است.

وضعیت پیشنهادی :

پس از کشف معضلات روش انجام کار فعلی و طی بررسی های بعمل آمده، مقرر گردید برای تسهیل در انجام عملیات موردنظر که در حال حاضر به صورت دستی صورت می گیرد، سامانه نرم افزاری تهیه و راه اندازی گردد تا بتواند فایل های وصولی را از سایت بانکها به طور خودکار و با چند کلیک دانلود نماید. سامانه نرم افزاری مربوطه پس از دانلود فایلها از سایتهای مذکور، یک نسخه از فایلها را در سرور و یک نسخه از محتویات فایلها را در دیتابیس خود ذخیره می نماید. در نتیجه با برقراری ارتباط بین دیتابیس سامانه های شهرداری با دیتابیس سامانه فوق الذکر، امکان به روزرسانی و ثبت اطلاعات پرداخت های الکترونیکی شهروندان در سامانه های مختلف شهرداری به صورت خودکار فراهم گردید.

معایب وضعیت پیشنهادی :

باتوجه به اینکه بانکهای موجود در ایران حاضر به همکاری و ارائه وب سرویس برای انتقال مستقیم اطلاعات پرداختی شهروندان به سامانه های شهرداری نشدند (که این مشکل را ادارات دیگر هم دارند) تنها راه تسهیل و کاهش مشکلات و معضلات فرایند فعلی، استفاده از نرم افزار مذکور می باشد که در حال حاضر هم بررسی و تست شده است.

همرسانی

دیدگاه ها